Protein bars promise to help you build muscle, give you energy, and even replace meals entirely.

Butsome are just glorified candy bars.

One bar contains 20g of protein.

Your Complete Guide to Getting Enough Protein in Your Diet

A box of 12 bars retails for $24.99.

Clif Builders Bars:Made byClif, the makers of the long-popular Clif andLunabars.

Builders Bars come in seven different flavors, including Crunchy Peanut Butter, Chocolate Hazelnut, and Vanilla Almond.

One bar contains 20g of protein.

A box of 12 bars retails for $21.50.

Lets see whats under the wrapper of each one and sink our teeth into the major differences.

It isnt evenenough to make most people feel full.

That puts me at almost 122 grams of protein every day, which issix bars.

Now, nobody is saying you should eat six protein bars a dayplease dont.

Dont just look at the big 20g OF PROTEIN!

on the label and assume its better than another bar with 18g of protein.

Its the other stuff in the bar you should be concerned with.

Clif Builders Bars arent unhealthy, but numbers matter when youre including supplements in a diet.

For a processed nutrition bar, Quest Bars contain surprisingly few ingredients.

Theyre gluten-free, and the proteins are the same cheesemaking byproducts youd find in most protein shakes.

But more ingredients doesnt mean its worse for you,even if some are highly processed.

Builders Bars arent gluten-free, but their protein comes from soy, meaning most flavors are vegan-friendly.

No Quest Bar flavors are vegan-friendly because of their protein source.

They can be almost twice the price of Clif Builders Bars depending on where you shop.

A single Quest Bar serving is 60 total grams of protein-rich foodfor $2 to $3 a bar.

Clif Builders Bars are 68 total grams of food for$1 to $2 a bar.

Buying in bulk is the cheapest option for both, without a doubt.

If youre strapped for cash, Builders Bars are the way to go.

That said, Quest has three times as many flavor options as Clif Builders Bars.

If you want variety, Quest is bound to have more than a few flavors youll enjoy.

And bottom line: it really comes down to the one you enjoy eating the most.

Theres no point in choking down something you dont like just because some numbers are a bit different.